Hołd w stronę Open Source. Co to? Po co to? Dlaczego to?

Marek Buga
Marek Buga
Streszczenie: Na początku działalności blogowej, chciałbym ukłonić się w stronę ludzi, dzięki którym mogę tak po prostu zacząć to robić. Mogę korzystać z technologii, która jest owocem nieprzespanych nocy tęgich głów. Dana jest za darmo. Czy Ty też to doceniasz?

Wprowadzenie

„Otwarty kod jest lepszy” – to główne hasło zwolenników ruchu OSI Open Source Initiative.

Abyśmy mieli jasność, doprecyzujmy parę rzeczy. Nie każdy lub mało kto zdaje sobie sprawę, że ruch Otwartego Oprogramowania jest tym, na czym stoi dzisiaj nasz tzw. „wolny internet”.

Dla Ciebie do dyspozycji są dzisiaj takie technologie w ramach ruchu Otwartego Oprogramowania: Wikipedia, Mozilla Firefox, WordPress, PrestaShop, Linux, PHP, Apache, Git i wiele wiele innych.

Do najbardziej znanych programów Open Source należą(lista stąd, ponieważ aktualnie kilka z nich wypadło, pewnie z jakiś kwestii politycznych):

 • Linux, FreeBSD, NetBSD, OpenBSD (systemy operacyjne)
 • Apache (serwer WWW)
 • MySQL, PostgreSQL (bazy danych)
 • X Free86 (rodzina Xserwerów)
 • KDE i GNOME (środowiska graficzne dla systemów operacyjnych)
 • LibreOffice, StarOffice, OpenOffice (pakiety biurowe)
 • eZ publish (system zarządzania treści? serwisów internetowych)
 • GIMP (edytor grafiki)
 • POVRAY, Blender (programy do tworzenia grafiki trójwymiarowej)
 • Samba (oprogramowanie „spinające” systemy UNIX, Windows NT i inne)
 • Sendmail, Postfix (serwery poczty)
 • BIND (serwer DNS)
 • INN (serwer grup dyskusyjnych)
 • PHP, PERL, Python, TCL/TK (interpretery języków skryptowych)
 • PHPGroupware (aplikacja internetowa do pracy grupowej)
 • gcc (kompilator języka C stosowany m.in. w Linuksie)

Aktualna lista organizacji oznaczonych jako „Affiliate Membership”, znajduje się pod tym adresem.

Jeśli dalej nic Ci nie mówi powyższa lista to czas, by zmienić bloga lub artykuł, który czytasz, wróć tutaj jak się rozjaśni. Papa ????

Dlaczego Open Source?

W kopalni przez ludzkość niezgłębionej – w Internetowym Wehikule Czasu – odgrzebałem taki ciekawy artykuł z 2005 roku, nie do końca dobrze zakodowany(zły encoding HTML). Znajduje się tam bardzo trafna definicja tego czym jest, dlaczego i po co istnieje ruch Open Source, oto ona:

Dlaczego Open Source?

Specyfika dystrybucji produktów Open Source umożliwia analizę, samodzielną kompilację (utworzenie wersji wykonywalnej) oraz wprowadzanie modyfikacji do kodu przez niezależnych programistów. Dowodem na to, że na takich zasadach tworzone i rozpowszechniane mogą być nawet duże projekty, jest system operacyjny Linux rozwijany przez rzesze programistów z całego świata.
Sposób powstawania produktów Open Source gwarantuje uzyskanie stabilnego, wysokiej klasy, profesjonalnego oprogramowania. Bardzo często pojawiają się w nim nowatorskie rozwiązania technologiczne, które dopiero później przyswajane są przez produkty komercyjne. Obecnie znaczna część systemów o krytycznym znaczeniu dla biznesu oparta jest na technologiach Open Source.

Jak widać, sprawa jest niebanalna i faktycznie umożliwienie dostępu do kodu WordPress’a dla wszystkich, z pewnością stworzyło wiele sposobności do stworzenia nowatorskich rozwiązań technologicznych. Wtyczek, dodatków szablonów, które zgodnie z ideą Open Source mogą być już płatne.

Open Source w służbie Biznesu:

Obecnie najpopularniejszym sposobem zarabiania na Open Source jest nieodpłatne rozprowadzanie produktu na licencji GNU GPL, który następnie uzupełnia się płatnym pakietem usług: dodatkową dokumentacją, szkoleniami, konsultacjami i wsparciem technicznym. Model ten z powodzeniem wdrożyła firma Red Hat oferując stworzoną przez siebie dystrybucję systemu Linux.

Z polskiego na nasze: Możesz stworzyć bazę oprogramowania na licencji GNU GPL(która jest wymagana, jeśli chcesz się nazywać Open Source), a ponadto powinieneś z czegoś żyć, więc prawdopodobnie będzie dobrze, gdybyś jako twórca oprogramowania zajął się jego serwisem, modyfikacją lub dodaniem nowych funkcjonalności na zamówienie, albo po prostu sprzedał dokumentację(oddzielny byt niewymagany do działania programu Open Source) firmie, która chce zająć się rozwojem Twojego systemu. W ten sposób Twoi klienci oszczędzą czas na dogłębną analizę kodu(no bo jest Otwarty), a Ty zostaniesz wynagrodzony.

Kto tym trzęsie?

Open Source z założenia miał być chyba ruchem nie posiadającym centralnej władzy osobowej, chociaż jak wiemy, zawsze taki instrument zarządzający jest potrzebny – w każdej organizacji.

Na stronie Wikipedii podane są m.in. te 4 osoby jako tzw. „starsza rada” ruchu OSI(Open Source Initiative), starałem się zapisać najwybitniejsze ich osiągnięcia. Wszystkie poniższe zdjęcia pobrałem z Wikipedii.

W większości wybitni programiści, możemy śmiało powiedzieć o nich, że są Geniuszami. Robią w swojej dziedzinie to, co do nich należy – robią to najlepiej i cały świat może smakować z tego owoc.

Aby doczytać o każdym z nich poniżej linkuję ich opisy na Wiki:

Posłowie od Autora + mądre cytaty!

Programowanie nie jest dla każdego. IT nie jest dla każdego. Dzięki Bogu! Nie zwalnia to Ciebie z podążania drogą, która jest dla Ciebie. Jaka to droga? Pytaj w modlitwie.

Kiedyś natrafiłem na taki cytat w jednej z książek:

(zasłyszane):

Jeśli jesteś w stanie to sobie wyobrazić,
jesteś też w stanie to osiągnąć.

A teraz, już na zakończenie, zostawiam Was z prawdziwym i głębokim cytatem jednego z Panów powyżej, musicie sami zgadnąć którego 🙂

W zasadzie, w pełni zgadzam się z Panem Erykiem. Mówimy o tym samym, tylko w inny sposób.

Nieważne co robisz, ważne, abyś był w tym najlepszy. To hasło przyświeca mojej firmie od kiedy ona istnieje.

Aby być najlepszym z budowania strona na WordPress i Elementor, zachęcam do śledzenia moich profili społecznościowych:

To już dziś na tyle. Jeśli jeszcze wytrwałeś, zostaw komentarz.

Zasiej to:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TL;DR
Too Long;
Didn’t Read

Spis treści

On Key

Podobne do tego wpisu:

NAJSILNIEJSZE: Marka, Logo i Produkt

Najsilniejsza marka? Jezus Chrystus Najsilniej działający symbol(Logo)? Krzyż Chrystusa Najbardziej znany, najczęściej podrabiany, bardzo pożądany i najmniej dostępny Produkt? Miłość

Hołd w stronę Open Source. Co to? Po co to? Dlaczego to?

Na początku działalności blogowej, chciałbym ukłonić się w stronę ludzi, dzięki którym mogę tak po prostu zacząć to robić. Mogę korzystać z technologii, która jest owocem nieprzespanych nocy tęgich głów. Dana jest za darmo. Czy Ty też to doceniasz?

Ta witryna używa ciasteczek. Zgadzasz się na to?